Slovo

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Slovenská premiéra: 15.9.2022

Pevne ma drž. V dobrom aj v zlom.

Dobový film režisérky Beaty Parkanovej sleduje príbeh dvoch manželov, ktorí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrom aj v zlom. Okolie aj ťažké časy v Česko-Slovensku na konci 60. rokov minulého storočia ich však vystavujú náročným skúškam. Slovo je film o nenápadnej sile lásky dvoch rozdielnych manželov, ktorí sa navzájom pevne držia a chránia. V hlavných úlohách excelujú Martin Finger a Gabriela Mikulková.

Česko-slovenská snímka Slovo získala dve hlavné ceny od medzinárodnej poroty na tohtoročnom filmovom festivale v Karlových Varoch (KVIFF) – ocenenie za najlepšiu réžiu a za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Václav je notárom v malom meste na sklonku 60. rokov, nie je členom komunistickej strany a jeho okolie ho vníma ako morálnu autoritu. So svojou manželkou a deťmi prežíva dobré časy v neľahkej dobe a je pevnou oporou pre rodinu aj spoločnosť. Neustupuje zo svojich zásad ani zo svojho slova a hoci je systematicky nútený robiť ústupky, vytrvalo odmieta vstúpiť do strany. August 1968 a obavy z toho, čo bude nasledovať po okupácii, však nalomia Václavovu psychiku. Dobré časy sa menia na zlé. Teraz je to Věra, kto sa stáva pre svojho manžela oporou, dodáva mu silu stáť pevne na nohách a drží rodinu pokope. Aj ona dala svoje slovo a odmieta ho porušiť bez ohľadu na to, aká neistá je budúcnosť. Dodržať slovo je pre obidvoch čoraz náročnejšie...

„Václav je pevný, zásadový a morálny človek, ale je zraniteľný ako ktokoľvek iný,“ opisuje svoju postavu Martin Finger. „Užívam si túto charakterovú rolu a postavu, pre ktorú sú princípy a vyššie pravdy posvätné. Taká zásadovosť sa v živote často nevidí. Václavovi to za ňu nedarujú. Je to pre mňa veľký hrdina. Aj ja by som chcel mať takú odvahu, ak by na to niekedy prišlo,“ dodáva herec, ktorý za stvárnenie postavy Václava získal Cenu za mužský herecký výkon na festivale v Karlových Varoch.

Titulnú pieseň k filmu, ktorej názov je tiež Slovo, naspievali Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová. Skladba je súčasťou pripravovaného albumu duetov, ktorý bude obsahovať desať ďalších piesní od rozličných autorov a rôznych dvojíc interpretov. Piesne na albume spájajú texty Beaty Parkanovej.

Dĺžka podujatia: 104 minút
Rok výroby: 2020
Dátum lokálnej premiéry: 15. september 2022

Slovo

Réžia: Beata Parkanová • Hrajú: Martin Finger, Gabriela Mikulková, Jenovéfa Boková, Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Marek Geišberg, Petra Hřebíčková, Taťjana Medvecká