Mára ide do neba

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Premiéra: 20. októbra 2022 Horolezec Marek Holeček v celovečernom dokumentárnom filme

Marek Holeček patrí medzi najvýznamnejších českých aj svetových horolezcov súčasnosti. Na tie najvyššie hory tesne pod nebom lezie bez kyslíka náročným alpským štýlom. Jeho extrémny prístup k horám aj k životu mu prináša úspechy, ale aj problémy. Snímka Mára ide do neba ukazuje cestu do oblakov a pozrie sa tiež hlboko do ľudskej duše. Dokáže Mára Holeček nahliadnuť aj tam?

Marek Holeček získal v roku 2018 ako prvý Čech v histórii spolu so svojím spolulezcom Zdeňkom Hákom medzinárodné ocenenie horolezcov Zlatý cepín (Piolet d´Or). Túto cenu mu opäť udelili aj v roku 2020. V uvedených rokoch sa, laicky povedané, stal majstrom sveta v horolezectve. Pri svojich expedíciách na najvyššie vrcholy sveta hľadá vždy nové cesty.

Film Mára ide do neba sleduje jeho päť pokusov o prvovýstup na náročnú horu Gašerbrum I v pakistanskom pohorí Karakoram. Pozerá sa na ne očami Máru Holečka a zároveň očami ľudí okolo neho, očami ľudí, ktorí čakajú, či sa vráti. Úspešná totiž bola až piata expedícia a film sleduje aj tie nepodarené, dokonca i tie tragické. Počas nich prišiel pre omrzliny o niekoľko článkov prstov na nohe a tiež o kamaráta a spolulezca, ktorý priamo pred jeho očami spadol z výšky tisíc metrov. Na piatich pokusoch zdolať Gašerbrum I sa ukazuje Holečkova schopnosť riešiť problémy aj jeho pozitívny prístup k životu. Vďaka nemu potom dokáže prekonať veci, ktoré by ostatní ľudia zvládali len ťažko.

Režisérka Markéta Ekrt Válková ukazuje silu i krásu hôr, ich nebezpečenstvo aj pevnú vôľu, ktorú musíte mať na to, aby ste ich zdolali. Zachytáva tiež samotného Máru, jeho osobný život, komplikovanú povahu a vplyv nebezpečných expedícií na všetkých okolo neho. Snímka ho predstaví očami druhých a nebojí sa ísť slávnemu horolezcovi pod kožu. Na horách je Mára Holeček doma, cesta k sebe samému však vyžaduje oveľa väčšiu odvahu a vo filme túto cestu podstupuje prvýkrát.

Máru Holečka môžete milovať alebo obdivovať a môžete ho aj nenávidieť a nechápať. Ale najskôr ho vďaka filmu musíte spoznať. V dokumente Mára ide do neba budú vlastné unikátne zábery Máru Holečka zo všetkých pokusov o Gašerbrum I kombinované so zábermi z natáčania doma v Česku s jeho rodinou, kolegami a priateľmi.

Dĺžka podujatia: 80 minút
Rok výroby: 2022
Dátum lokálnej premiéry: 20. október 2022

Mára ide do neba